Kierowali, choć nie powinni
W piątek około godziny 16:30 do włodawskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że na parkingu jednego z ośrodków wypoczynkowych w Okunince doszło do zderzenia 2 pojazdów. Na miejscu policjanci potrwierdzili zgłoszenie i ustalili, że kierowca pojazdu citroen jumper uderzył w pojazd marki volvo. Jak się okazało kierowca citroena 59-latek nie dość, że miał w organizmie ponad promil alkoholu to kierowal pojazdem mimo obowiązującego go zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.
W sobotę policjanci ujawnili kolejnych 5 kierowców, którzy kierowali pojazdem pod działaniem alkoholu. 4 z nich to rowerzyści, którzy za swoje zachowanie zostali wysokimi mandatami. Natomiast niechlubnym rekordzistą tego weekendu okazał się być 29-latek z gminy Sosnowica. Mężczyzna kierując pojazdem marki audi w miejscowości Wytyczno stracił panowanie nad nim co doprowadziło do zjechania na pobocze i przewrócenia pojazdu na dach. Kierujący z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Na dodatek złamał aktywny zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych.
W niedzielę funkcjonariusze zatrzymali kolejnych 4 kierujących. 3 z nich to rowerzyści, którzy za jazdę w stanie nietrzeźwości otrzymali mandat karny w wysokości 2500 złotych. Natomiast 19-letni mieszkaniec gminy Rejowiec kierujący hiunday miał w organizmie ponad 0,4 promile, będzkie więc odpowiadał za jazdę w stanie po użyciu alkoholu.
Dzisiejszej nocy policjanci zatrzymali kolejnych 3 pijanych rowerzystów, na których nałożyli wysokie mandaty.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat. Zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł. Natomiast za niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych można trafić do więzienia nawet na 5 lat.
Nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie - tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila - 2,5 tysiąca złotych.
Pamiętajmy, że nietrzeźwy na drodze to duże zagrożenie. Pijani kierowcy w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Są oni poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu.
aspirant Elwira Tadyniewicz