Od 2016 r. systematycznie spada zdolność banków do kredytowania przedsiębiorstw
Białek wziął udział w panelu dyskusyjnym „Obecna sytuacja i perspektywa rynku kredytowego w Polsce”, w ramach odbywającego się w Karpaczu Forum Ekonomicznego.
Mówiąc o zagrożeniach dla sektora bankowego w Polsce prezes Związku Banków Polskich w pierwszej kolejności wskazał na podatek bankowy. „Od lat powtarzamy, że od 2016 r., czyli de facto od czasu wprowadzenia podatku bankowego, mamy systematyczne ograniczanie zdolności banków do kredytowania przedsiębiorstw. W tym roku osiągnęliśmy historyczne minimum, to 12 proc. kredytów dla przedsiębiorstw w relacji do PKB” – powiedział Białek.
Dodał, że „wszystkiemu winny” jest podatek bankowy w formule, w której podstawą opodatkowania są aktywa, w przeciwieństwie – jak mówił Białek – do większości państw Europy Zachodniej, gdzie podstawą opodatkowania są pasywa.
Kolejnym wyzwaniem dla sektora bankowego, według prezesa ZBP, jest reforma wskaźników referencyjnych. „Sprawa WIBOR-u to jedno z największych wyzwań logistycznych i organizacyjnych w polskim sektorze bankowym” – ocenił.
Zgodnie z tzw. mapą drogową obecnie używany na rynku wskaźnik referencyjny WIBOR (od którego zależy np. oprocentowanie kredytów czy obligacji) ma zostać do końca 2027 r. zastąpiony przez nowy wskaźnik. W marcu br. minister finansów Andrzej Domański poprosił o ponowny przegląd wskaźników alternatywnych dla WIBOR.
Trzecie ryzyko dla sektora bankowego, opisane przez prezesa ZBP, to ryzyko prawne związane z kredytami. „Niektórzy bankowcy wskazują, że jest to większe ryzyko niż ryzyko kredytowe. Zwłaszcza w odniesieniu do kredytów długoterminowych, kredytów hipotecznych. Mamy do czynienia z falą prób masowego podważania tych kredytów i to nie tylko w odniesieniu do kredytów frankowych, ale również złotowych” – powiedział Białek. (PAP)
pdo/ mmu/