W akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych
Z przekazanych danych wynika, że w stolicy uczy się 260 tys. studentów. Eksperci JLL szacują, że w warszawskich akademikach brakuje około 60 tys. miejsc, co czyni stolicę 4. miastem w Europie pod względem deficytu mieszkań w akademikach.
Według wyliczeń, akademiki publiczne oferują ok. 115 tys. miejsc, co zaspokaja potrzeby 9 proc. studentów w Polsce. Po to, by pokryć deficyt takich mieszkań, konieczne byłoby dodanie ponad 400 tys. nowych miejsc w całej Polsce.
Dostępność miejsc dla studentów różni się w zależności od regionu - w stolicy wolnych jest 5 proc. miejsc, a w innych ośrodkach akademickich - do 15 proc. "To stymuluje rozwój prywatnych akademików PBSA (purpose-built student accommodation), które oferują nowoczesne i komfortowe warunki zakwaterowania. Istniejące akademiki publiczne często są przestarzałe, a dostęp do nich jest ograniczony restrykcyjnymi kryteriami" - zauważyli autorzy raportu.
Jak podali, w roku akademickim 2023/2024 liczba studentów zagranicznych wyniosła 107 tys., czyli 8,6 proc. społeczności studentów. "Zgodnie z prognozą, liczba osób uczących się w szkołach wyższych w Polsce do 2030 roku wyniesie 1,4 mln, co wskazuje na potrzebę dalszego rozwoju rynku PBSA" - wskazano.
Autorzy zwrócili uwagę, że podaż miejsc w akademikach nie nadąża za rosnącym popytem; na rynku dostępnych jest 13 tys. miejsc w prywatnych akademikach, a kolejne 11,8 tys. jest w fazie realizacji. Porównując Polskę z innymi krajami eksperci wskazali, że na 100 studentów zagranicznych w Polsce przypada 13 miejsc w akademikach, podczas gdy w Wielkiej Brytanii to 75, a w Hiszpanii - 47.
W Warszawie wybór akademika zamiast kawalerki oferowanej w ramach prywatnego najmu instytucjonalnego (PRS) pozwala na oszczędność rzędu 825 zł miesięcznie - wyliczyli autorzy raportu. Różnica cen, w zależności od miasta, waha się od 5 proc. we Wrocławiu do 28 proc. w stolicy.
"Biorąc pod uwagę potencjalną różnicę przychodów z wynajmu dla inwestorów warto podkreślić, że średnie czynsze za metr kwadratowy w PBSA są wyższe niż w PRS o około 40 PLN/mkw w sześciu największych miastach, głównie ze względu na mniejsze metraże jednostek oraz dostęp do dedykowanych udogodnień, takich jak siłownie, strefy relaksu czy pokoje do nauki" - zauważyła firma JLL. Dodała, że pomimo wyższych stawek, poziom obłożenia prywatnych akademików przekracza 95 proc.
JLL to firma działająca na rynku nieruchomości; obsługuje klientów w ponad 80 krajach. (PAP)
fos/ pad/
